חיפוש
  • ornergil

נאות סמדר

עודכן ב: 14 ספט 2020

מקום של עקרונות ועל הקמת המקדש במדברבביקור בנאות סמדר ניחוחות הקומונה והקיבוץ השיתופי עטפו אותי אט אט, ככל ששאלתי יותר שאלות ושוחחתי עם חברות הקיבוץ הבנתי שמדובר במקום שהוא מקדיש את חיי היום יום שלו לעשייה וקהילה. הפעילות המשקית, העבודה החינוכית, הגיוסים, המפגשים – הם השדה ללימוד. קיומו של המקום כבית ספר ותחזוקתו כמקום שמייצר תנאים ללימוד מתאפשר מכוח ובזכות הלימוד האישי של אנשי המקום אפשר לראות שמדובר במקום של עקרונות ומימוש כוונתה המקורית של הציונות ומעשה חלוצי על אמת.

את ההגעה לקיבוץ יש לתאם מבעוד מועד ולפי שעות שנקבעות מראש. חנינו בחניית המבקרים ומשם פסענו בשביל מקסים אל עבר ה"מקדש במדבר" – בואכה בית האומניות.


המקדש מרהיב, כל כולו כאילו נלקח מארץ לעולם לא, צבעוני, איתן ונישא. מצופה כולו בעיטורי בטון מפוסלים היוצרים את מראהו המיוחד, וכל מעקותיו נתמכים ע"י אינספור ינשופים חכמים ופינגווינים קלי דעת. גדרות המתכת עשויות מארג של פרחים וציפורים אקזוטיות.

זהו למעשה מגדל צינון והוא בנוי ע"פ מסורת עתיקת יומין של מגדלי הצינון שהיו נהוגים במזרח הקדום. בראשו הוצב כתפרחת ענקית כונס אוויר עשוי מתכת צבעונית השואב אוויר אל תוך המגדל. האוויר הקריר זורם אל חדרי המבנה מכוח עצמו דרך מערכת תעלות, ומצנן אותם בימי הקיץ הלוהט.


המקום מספק חצרות וגלריות לעבודות אמנות של התושבים והמבקרים. חמש עשרה שנה חלמו ובנו מקום של הגשמת יעדים וערכים - קסם בלב מדבר. ממליצה לאחר הביקור לקפוץ במרחק של 5 דק' לפונדק לנאות סמדר, הפונדק פתוח לישיבה בחצר הכפרית ואתם יכולים ליהנות ממיטב המטעמים והתוצרת האורגנית של הקיבוץ.פוסטים אחרונים

הצג הכול

היי, תודה שאתם כאן :)

תנו לעצמכם את מה שמגיע לכם, לוקחים מאיתנו מספיק.

הים, השמש, הטבע הגדול זה הנשמה שלנו.

תמיד להשקיע את האנרגיה במה שחשוב, להעריך את הטוב ולאהוב את מה שסביבכם, לחיות את הרגע ולהתקדם בענווה.